středa 27. července 2011

Volne pondeli, zatazeno --> vylet do Mediny mesta

Pondeli byl prvni den, kdy bylo temer cely den zatazeno. Navic v kombinaci s volnem.. nic lepsiho si clovek nemohl ani prat!!!

Vyrazili jsme tedy do centra mesta, podivat se na nejaky ten trh, zjistit, jestli jsou budouvy stale odratovane od revoluce a podivat se tam, kde tepe zivot:)

Bylo nas pet, taxik byl malej, ale tady to nicemu nevadi, zvladli jsme to!! Dojeli jsme na namesti 14.ledna 2011, coz pro me bylo fascinujici videt, jelikoz tady se odehravala revoluce v lednu a uz nekolikk tydnu po revoluci, se namesti oficialne prejmenovalo podle data revoluce. Cestou k medine (nesjstarsi cast mesta, znama hlavne svym trhem a turistickym prodavanim vseho) jsme mijeli nekolik budou oblezenych policisty a ostnatymi draty. Pred budouvou francouzske ambasady jsou dokonce stale jeste tanky a policajti s puskama v pozoru.

Navic jsme potkali mnozstvi ruznorodych prodejcu od cigaret, pres bryle, boty az po kaktusove necojako ovoce. Bylo nam vysvetleno, ze tito prodejci jsou velice nemile vnimani mistnimi obyvateli, jelikoz tim, ze jsou pred medinou berou potencionamni zakaznikum obchodnim prave v medine. v medine plati tvrde za pronajem, pred medinou neplati nic.. jenomze.. revoluce, nikdo nemuze nikomu nic zakazat ani vycitat, ted se muze temer vsechno..

Stejne tak jako kdyz se dojde na prostranstvi mediny. Ja si pamatuju, ze tady byli bontanky, kde jsme se osvezovali, nyni je tento prostor zastaveny krabicema jakozto prodejnimi pulty, hnout se neda nikde nic.

Vesmes jsme vsichni byli obleceni prijatelne, ne jako nektere turistky s kratasama a sotkama. Jenomze nase evropsky vypadajici vlasy a obliceje nas presto prozradili a brzo se nas ujali panove, co se nas snazili zatahnout do svych obchodu, ukazat nam nejkrasnejsi vyhlet v medine (pak za to chtel platit, tesne pred vstupem na strechu, i kdyz celou dobu co nas tahat ulickama vsude mozne tvrdil, ze neeeeeee). Presto jsme se diky nasi asimilaci s prostredim vyhli vecnemu pokrikovani mistnich, coz se neda rict o krataskovitych turiskach. Chudery byly po prvnich par krocich vytocene a nepricetne, nadavaly na Tunisko a Tunisany... Jojo, to je tak kdyz cesi jedou na dovolenou a netusi presne kam.. a pak se divili, ze ja jim rozumim, jsem z Cech a v lete jsem oblecena v dlouhych cernych kalhotech a sedem tricku.. clovek se holt rychle uci a prizpusobuje prostredi, kde zije...

Na plazi jako doma

Tento vikend byl luxusni, jelikoz i pondeli bylo volne:)) (statni svatek!). Sobotu jsme krasne proflakali, spali, nakupovali, varili si, kecali s kamosema.. a v nedeli vyrazili na plaz. Bohuzel, ceska predstava toho, ze dojedeme k vode, na plazi roztahnu deku, na ni lehnu a stridave travim cas na dece nebo ve vode.. je uplne mylna u mistni tuniske mladeze..

Ve 12 hod jsme dorazili do Hammametu, do jakehosi plazoveho klubu Pinna Beach, kde jsme se museli najit na seznamu rezervovanych hostu!!! Dobu jsme u vchodu stali jako trubky, nic nechapajici a panove zvucne a hlucne gestikulujice ignorovali nase dotazy : Co se deje?!. Pak jsme zjistili, ze se snazili vyjednat dalsi mista pro 4 kamose, z 12 na 16. Jsem myslela, ze me streli, kdyz vezmu v potaz, ze ten kus plaze osazeny stolky a zidlemi je prazdny a presto se musi delat minimalne 3 dny dopredu rezervace:/

Navic jsme prijeli v takovou blbou dobu, ze bylo poledne, meli jsme hlad, zizen.. jenomze mili hlidaci vsechno pripravene jidlo z nasich batohu vyhazeli. coz me docela nastvalo, jelikoz je konec mesice a ja jsem bez penez, peclive jsem si pripravovala ten obed a ted si budu muset neco predrazeneho koupit tady. Aspon se mi povedlo propasovat hroznove vino, tak jsme prezili na ovocne mise za 260kc (meloun, bily meloun, brosev, cena v Monoprix zhruba 35kc!!). Vodu jsme meli jedinou 1.5L lahev pro 5 lidi.. za 70 kc, no nekup to!!! A ta moje flaska za 2kc lezela v odpadaku:/

Nakonec jsme se prece jenom dostali na tu vysnenou plaz, dokonce nam dali lehatka s mekkou matraci!! :), a konecne zacal vikend. Plaz krasna, voda slana, pohodicka. Sprchy meli nejblizsi na vedlejsi plazi, tak jsme se tam propasovali decentne.. a pri cekani na sprchu (resp; tech nekolik kapek tekoucich ruznymi smery) jsem zazila sok v podobne lidi mluvicich cesky!!! a hodne lidi!!! decentne jsem zachovala oblicej mistniho obyvatele (byla jsem opalenejsi jak oni!!!) a ze zvedavosti se sla podivat do hoteloveho arealu.. a nemohla jsem verit vlastnich ocim.. ze jsem to znala:) Byl to totiz hotel, kde jsme s nasima byli pred par lety na dovolene. Dokonce vsichni stale meli svitive zlute pasky All inclusive, ktere mame doma jeste na pamatku. V tu chvili jsem zalitovala, ze jsem ho nemela s sebou, mohla jsem si dojit pro piti a netrpet tou predrazenou vodou!! Jedina vec se tam za celou dobu nezmenila, vsechno pro starem.. mozna jenom, ze ten jediny zachod na plazi, co byl pro hotelove navstevniky ma ted zvysenou kapacitu i pro navstevniky naseho plazoveho klubu...

Mame noveho spolubydliciho!!

Po mesici krasneho zivota ve ctyrech u nas na byte jsme konecne dostaly noveho spolubydliciho! Nase cesko-nemecko-argentinsko-americke rady rozsiril Mohammed z Egypta.

Nas zivot se nam libil, presto jsme od AIESECaru kazdou chvili slyseli, ze k nam na byt prijede bydlet holcina z Madarska, nic, pak Srbsko, nic, Indie, nic, Chorvatsko.. a zase nic.. jelikoz tyto informace o nasich budoucich spolubydlicich prisla ve fazi, kdy jeste nebylo nic potvrzeneho.. takze nase pripravy a nadeje vzdycky pohasly. Az nyni:)

Mohammed mel dorazit o pulnoci v sobotu v noci. Jelikoz jsem byla kontaktni osoba u nas na byte, nevadilo mi cekat:) pak jsem se od Caro, spolubydly dozvedela, ze letadlo ma zpozdeni a Mo dorazi ve 3 hodiny na tetiste.. hmm, pak mi volal Amine, at je dojdu do mesta vyzvednout ve 3h15, ze by to meli stihnout a ze mi zavola. OK; tedka uz jdu spat, budik na 3h15 (budou mit stejne zpozdeni).. Budik zvonil, ja stejne poradne nespala jak jsem se bala, abych nezaspala.. Amine volal ve 4h15!!! tak jsem se sla prevlect a v noci, uplne tme jsem sla kousek do mesta, asi 8 minut, ale hodne dlouhych minut!! Jedine auto v okoli, takze pohoda.

Chudak Mohammed nemel zadne rozmenene penize a nas nikoho nenapadlo tohle resit, tak sem dalsi den pesky (nemel na taxika:/) az na letiste.. 4 hodiny cesty.. cos autem, bez provozu a tuniskym stylem rizeni je za 10 minut.. a prej ani nemel nic k piti, jelikoz nakupovat nemohl a od nas si nechtel bez dovoleni brat..


úterý 19. července 2011

Prepadly nas chute.. na palacinky!!


Uz tyden mluvime o tom, jak bysme si daly vyborne palacinky s nutelou.. a dneska jsme konecne prestaly jenom mluvit!!! Nakoupily jsme mouku 1kg za 7 kc, mliko za 14 kc, vejce mame doma a nutelu za 90kc nahradila tuniska verze nutely za 45 kc. palacinek mame mnoho, nutela jeste zbyla, vsichni se najedli a jeste nam zbylo na snidani a na veceri a na snidani a mozna i na veceri.

Velice prijemne bylo travit cas v kuchyni na skype s Jirikem!!! P.S. pocitac je schovany za mnou na kuchynske lince:))

pondělí 18. července 2011

Nova zavislost, melouny a plaz.

Vikend jsme nemohli stravit jinak nez spanim a valenim se na plazi, ze :)

Kluci nas zatahli nekam na sever, jmeno mesta si fakt nepamatu, nejak Gharth El neco.. pry je to nejkrasnejsi plaz na svete, panenska priroda, ciste more, malo lidi, atd.. no tak jsme se neskutecne naladily, natesily a vyrazili.

Cesta trvala asi hodinu, dojeli jsme do mesta, ktere snad ani nezna internet, jenom luxusni auta:) a krasnou plaz. Plaz, kde jsme vylezli byla sice plna lidi, ale opravdu krasna, more hezke, super!! Jenomze kluci tunissti ze neeee, tady nezustaneme, pujdeme po okraji mori po ceste vedle utesu asi 20 minut dal a dojdeme na tu pravou krasnou plaz!! Tak jsme sli, splavene, v zabkach v pisku :/ az jsme dorazili na misto. Neverili jsme vlastnim ocim, Tunisani kluci taky ne.. plaz byla skareda, vsude same odpadky, lahve, papiry.. no rozhodne nic panenskeho:) Rozhodli jsme se zustat, vyuzit ten maly relativne cisty placek.. Aspon jsme se jako holky (4 z 10 pritomnych) nemusely omezovat pri koupani:)

Cesta zpatky trvala tri hodiny, jelikoz dalnice byla zacpana, jako by vsichni najednou v nedeli vecer cestovali zpatky do velkomesta, jak prekvapive:)))) Mely jsme mega hlad, tak jsme se cestou stavili na pizzu a koupili si mega meloun, 18 kilo!!! s tim ze jedno kilo v prepoctu stoji 4 Kc!!! Na to, jak je tady vsechno stejne drahe nebo drazsi, domaci produkty vedou na zebricku cenove prijatelnosti. No, dneska je pondeli a vetsina melounu je snedena. V prumeru sporadame ve trech 10 kg melounu denne, to zni desne!! ale za ty prachy:))

Oproti kilu hroznoveho vina za 50kc/kg nebo bananum za 45 kc/kg.. neber to ;)

Uz nikdy vic moje cervene kalhoty!!!

Cervene kalhoty.. zdaly se idealni, vysoky pas (muzu se predklonit a nebat se pranyre na ulici), delka do pulky lytek - idelani!!! Az na tu BARVU!! V prvnich dnech meho pobytu jsem si chytre tyto kalhoty vzala na sebe s ladicimi cervenymi botickami na podpatku... nejvetsi chyba v tu doby, auta malem nabouraly a temer ani kousek cesty domu jsem nesla sama, jak se na me lepily veskery individua... ted jsem si rekla, ze kdyz jsem za pobyt tady chytila nejakou tu barvu, ze neni okamzite videt, ze jsem bila = turista, ze zvladam doterne vsudypritomne otrapy, tak ze si cervene kalhoty dnes vezmu na sebe v kombinaci s tmavym trikem a bez podpatku, ze to projde nejak, do prace a z prace, pohoda..

Jenomze!! Jakmile jsem prisla do prace (bez zadnych extra zazitku!!!) me sef popadl za ruku a ze se jdem projet.. ok... jeli jsme na jeden z projektu co ma (stavi a pak rozprodava nemovitosti).. ok, v 8 hodin, proc ne... Na stavbe jsem za nim chodila jak ocasek, pak ze pujdem na jidlo... plat tunisien.. uz jsme tam jednou byli, v soku jsem byla jeste dva dny... a ted znova.. no dobre..

Le plat tunisien se dela v takove male dire do zdi, kde maji panove udelany pult s jednotlivyma prisadama typu rajcata, olivy, brambory, okurky.... co si reknete, to vam daji na talir (rukama!!!), zalijou olivovym olejem, pridaji napul syrove vejce a je to. Dulezite je, ze se k tou ji jenom bageta a to cele rukama.. uffff. navic ve stoje, jelikoz jedine co tam je je kus pultu podel zdi a dva male barove stolky venku.

Nez sef vystal frontu vevnitr, ja cekala venku (sami chlapi vevnitr:) ) samozrejme jsem se snazila byt nenapadna, coz v cervenych kalhotech moc neslo:( videla jsem a citila jsem veskere pohledy, jeden sarsi pan dokonce chvilema zapominal kousat, jak na me civel. No, 15 min stani venku a cekani, celkove jsem v celem okoli napocitala 5 dam, co prosly kolem, zahalene v satku, dostala jsem 2 telefonni cisla :) a nahle zjistila, ze jsme ve starsi odlehlejsi ctvrti, ktera je jeste starsi, konzervativni, kde zeny travi zivot doma a odhaleny kotnik je uz temer urazejici... a ja ve svych cervenych kalhotach..

snazila jsem se vyfotit jak vypada jidlo samotne a jeho pojidani, jelikoz se mi chvilema delalo spatne, kdyz panum padaly kousky jidla od pusy a utirali se do rukavu.. a me meli za trubku, kdyz jsem si vyzadala vidlicku... (omluva za kvalitu, mobil...)

Nase prvni faux pas....

No, i kdyz se se spolubydlicima snazime sebevic o poznavani tuniske a arabske kultury, jsou stale okamziky, kdy si neuveodmime kde jsme a ze nektere veci nemusi byt uplne nejlepsi delat:)

Asi jen tak nezapomenu na jedno venkovni posezeni se sklenickou v ruce... blizilo se auto, kluci na me: Hana, vino!! no a co a udelala? tomu dotycnemu sklenicku podavala.. a pritom jsem ji mela schovat, jelikoz alkohol na verejnosti neneneneeeee. Vsechno musi byt v cernych plastovych pytlech, schovane, neviditelne... i kdyz kazdy vi uplne presne co v takovych taskach je, jelikoz na nic jineho se epouzivaji..

Dnesni pribeh neni muj, ale Caro, moji spolubydlici z Nemecka.. Jelikoz jsme se vcera nasmaly nad youtube videama Ahmeda, mrtvyho teroristy (pro neznale http://www.youtube.com/watch?v=neTsQng-70o). No a Caro nenapadlo nic jineho nez to video dneska ukazat svym kolegum (Tunisanum!!!) v praci, jelikoz o Ahmedovi pry nikdy neslyseli... smali se jenom kvuli tomu, ze se Caro smala, ale do konce pracovni doby s ni nepromuvili..

Ohledne diskuse na tema jestli jsou v Tunisku prostitutky a jak je pozname, kdyz nejsou na silnicich radsi psat nebudu...

A posledni priklad jako ponauceni... musim si davat pozor na to, o cem vyparvim, ze jsem nekde videla/slysela/zazila, ze bylo neskutecne nechutne.. Jelikoz se neco podobneho muze najednou objevit jako naprosto normalni zde v teto zemi... Se sefem jsme jeli v aute, prisla rec na prodej masa ve venkovnich stancich, zakrvacene, s mouchama vsude kolem.. Rikala jsem jak to je silene, vzdyt maso muze byt zkazene etc.. a co se nestalo, hned dalsi ulici co projizdime byla plna "stanku" s venku visicim masem sotva zabitych ovci. Nekde s hlavou, nekde bez hlavy, nekde jeste s kuzi, nekde uz bez kuze.. Nekde s hodne mouchama, nekde s malo mouchama.. tak jsem sklapla a jenom neuveritelne koukala s otevrenou pusou...